Relikt przeszłości

Wchodzę dziś do jednego ze sklepów na Placu Kościuszki i staję jak wryty z rogalem na japie. Czasy komórek, internetu i smartfonów, a na ścianie zachował się relikt przeszłości w postaci automatu telefonicznego.
Automat telefoniczny
Podniosłem słuchawkę by sprawdzić czy działa. Na przednim panelu zapaliła się lampka i w słuchawce usłyszałem zapomniany już dźwięk ciągłego sygnału, oczekującego na wybranie numeru. Nie miałem monet by wykonać połączenie, ale skoro jest sygnał to automat jest on-line i raczej działa. 🙂

Przypomniały mi się czasy gdy widok budek telefonicznych i automatów umieszczanych na ścianach budynków były codziennością.
Pamiętam, że na poczcie kiedyś było inaczej. Po wejściu do budynku był mały hol z automatem. Na wprost holu były stare, wyżłobione/wytarte schody, obok nich ściana ze skrytkami pocztowymi. Po lewej stronie holu było wejście z wahadłowymi, fajnie skrzypiącymi drzwiami, do pomieszczenia w którym były okienka do odbioru/nadawania paczek/listów oraz kabiny z automatami telefonicznymi, chyba do rozmów zamiejscowych.
Automat telefoniczny
Słuchając jeszcze przez chwilę dźwięku ze słuchawki, przypomniałem sobie kilka innych miejsc w których były automaty telefoniczne.
Na bloku przy ul. Boh.14 Brygady był automat w który wystarczyło walnąć pięścią przy wrzutniku monet, by oszukać automat i wykonać darmowe połączenie.
Na bloku przy ul. Sikorskiego automat wykonywał darmowe połączenia po wykręceniu zera na tarczy zamiast wrzucania monet.
Potem pojawiły się automaty na karty magnetyczne. Był taki na budynku szpitalnej portierni i przy obecnym Fierro były budki telefoniczne z takimi.

Pamiętacie inne miejsca w których były automaty telefoniczne? Piszcie w komentarzach. W wolnym czasie zrobię sobie spacer i sprawdzę czy jeszcze jakieś się zachowały.

Może Ci się spodobać...

One thought on “Relikt przeszłości

 1. PrzemytnikCzosnku

  26 listopada, 2016 at 11:59pm

  W Spale były 3 automaty.

  1. Przy nowej poczcie.
  2. W FWP.
  3. Na ścianie budynku dzik.
  + Kilka automatów na COSIE ale tam się nie chodziło za dzieciaka (obiekt monitorowany) i nie dzwoniło na 9393 coby sobie pośmieszkować z Panią na linii. Pamiętam również wykręcanie numeru na bagiety i ucieczkę z miejsca zdarzenia.

 2. Gosc

  27 listopada, 2016 at 12:53am

  Na JW Glinniku też był jeden automat „wolnoSTOJĄCY” X lat temu, służył także do śmieszkowania za dzieciaka i dzwonieniu do domów kolegów. Eh…

 3. Witch88

  27 listopada, 2016 at 8:00am

  Na Placu Kościuszki stały chyba 4 w osobnych budkach.
  I był chyba jeszcze jeden na ścianie budynku przed wejściem do Hotelu Mazowiecki, bliżej chodnika niż wejścia. Obok stały takie „stylowe” kwietniki prostokątne z szarego czegos wyglądającego jak beton, gdzie wiecznie były jakies pousychane badyle.

 4. Author

  Simi

  27 listopada, 2016 at 7:12pm

  No tak, na Placu Kościuszki też były budki telefoniczne.
  O, przy hotelu powiadasz, nie wiedziałem … lub nie pamiętam 😉
  Glinnik i Spała. Pewnie śladu po nich nie ma. Ale jak się cieplej zrobi wybiorę się na poszukiwania. Tylko co to jest FWP?

 5. Domi

  1 grudnia, 2016 at 1:06pm

  Na Placu Kościuszki przy Arkadii ( tą budkę pamiętam bardzo dobrze) ,oczywiście nie mogło zabraknąć budki przy szpitalu( tam to była frajda dzwonienia 😉 ).
  Reszty nie pamiętam, żałuję 🙂

 6. mama b.

  5 stycznia, 2017 at 10:20pm

  FWP to Fundusz Wczasów Pracowniczych. Zarządzała budynkami i organizowała wypoczynek plus jedzonko dla odpoczywajacej klasy robotniczej. Zajęcia kulturalno oświatowe również organizowala. W nieco zmienionej formie działa do dzisiaj. Również w Spale. Pozdrawiam.

 7. Author

  Simi

  11 stycznia, 2017 at 7:13pm

  Wiem, wiem, wygooglowałem sobie, ale dziękuję za odpowiedź 🙂

 8. Angela

  11 stycznia, 2017 at 8:30pm

  Na wsi kiedyś była na Dąbrowie… Xxx lat temu

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Pola nazw i adresy e-mail są wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.