Zapomniany dysk

Od kilku lat na półce z książkami leży mi dysk z jakiegoś starego komputera. Jakiś czas temu zebrałem się wreszcie na sprawdzenie jego zawartości. Okazało się, że żaden z komputerów w domu nie jest już wyposażony w złącze ATA.Przeszukałem więc kilka pudełek i ze znalezionych części zmontowałem działający komp.
Okazało się, że na dysku jest system NND Linux.
NND (Nasza Nowa Dystrybucja, żartobliwie nazywana też Niestety Nie Działa) to polska dystrybucja Linuksa, przeznaczona do działania jako gotowy router do Neostrady/SDI/DSL.


 

NND używałem wiele lat temu na serwerze Amatorskiej Sieci Komputerowel CoolNet. (O samej sieci też pojawi się wpis). Pamiętam, że wcześniej używałem Freesco oraz kilku innych „dużych” dystrybucji Linuksa, głównie Red Hat. Po rozwiązaniu ASK, część urządzeń została zdemontowana i sprzedana, inna oddana właścicielom i tak dysk trafił na lata do szuflady.

Dziś już hasła do systemu nie pamiętam. Niestety nie mam też potrzeby, aby system przywrócić do działania. Dysk pójdzie do kasacji i pewnie zostanie użyty w projekcie budowy Retro Komputera do starych gier.

Może Ci się spodobać...

One thought on “Zapomniany dysk

 1. BoChen

  16 kwietnia, 2018 at 5:10pm

  Trzeba się pytać….ja mam stacje dokującą na usb do dysków ATA/SATA…. To nie jest z Naszego serwera już?

 2. Author

  Simi

  18 kwietnia, 2018 at 1:13am

  Co z czego czyjego?

 3. BoChen

  19 kwietnia, 2018 at 4:06pm

  Dysk, z ASK Zapiecek ?

 4. Author

  Simi

  19 kwietnia, 2018 at 11:30pm

  W ASK Zapiecek też był serwer? Nie pamiętam. Pamiętam, że nie mieliśmy stałego IP w Zapiecku, że pierwsze kompy miały neta przez udostępnianie z Twojego PCta, a czy serwer też stawialiśmy to nie pamiętam.

 5. bochen

  30 maja, 2018 at 9:06am

  Mieliśmy i stałe IP (chyba?), i stał serwerek u mnie w pokoju, nawet raz to Romek był coś naprawiać przy RedHat.

 6. Author

  Simi

  22 czerwca, 2018 at 7:34am

  O istnieniu modułów Raspberry Pi dowiedziałem się przypadkiem przeglądając ofertę sklepu Botland. Dzięki za info i link, fajny pomysł, może kiedyś będzie czas żeby to ogarnąć 🙂

 7. Marti

  22 czerwca, 2018 at 10:05pm

  Raspberry nazwałbym raczej mini komputerem, niż modułem. Sam posiadam już od kilku lat. Obecnie używam jako centrum multimedialne. Poprzednio miałem zainstalowany system DietPi, na którym stał serwer www, serwer torrent i jeszcze parę bajerów (tu jest lista dostępnych programów z instalatora systemu https://dietpi.com/phpbb/viewtopic.php?t=5). Dodatkowo mam jeszcze Orange Pi zero, coś jak malina, można kupić za grosze, ale ma trochę gorsze wsparcie.

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Pola nazw i adresy e-mail są wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.