Banadersnatch

Wczoraj udało mi się wreszcie obejrzeć Czarne Lustro: Bandersnatch. Postanowiłem się podzielić kilkoma przemyśleniami na ten temat.
Jak dla mnie to taki stary pomysł w nowszej formie. Książkowe gry paragrafowe, paragrafówki na komputerze, gry komputerowe jako interaktywny film, interaktywne filmo-gry na stronach www czy na YT, znany temat od lat. Tak więc BM: Banadersnatch jako gra czy interaktywny film z wyborem losów bohatera nie jest dla mnie czymś nowym.
Nowością dla mnie było za to zdziwienie, że nie mogłem filmu obejrzeć na swoim TV. Dlaczego? Bo za stary TV? Dlaczego zmuszają mnie do zakupu nowszego urządzenia? Co jest takiego trudnego w wyborze na pilocie przycisków lewo-prawo-enter, że bez problemu wybieram nimi każde menu zainstalowanych aplikacji, a nie mogę ich wybrać w filmie? Obejrzałem na komputerze.

Seans zajął mi w sumie ok 5h. Nie wiem czy udało mi się odkryć wszystkie ścieżki wyboru i zakończenia. Aktualnie doprowadziłem do 9 różnych zakończeń oraz czytając opis wyborów, odkryłem sekretne zakończenie. Temat zaciekawił mnie na tyle, że trafiłem też na stronę ukrytą w szumach oraz odpaliłem na emulatorze ZX Spectrum grę „Daj nura„.
Tyle ciekawostek.

Natomiast sam film? Fajny. Przypadł mi do gustu głównie przez klimat lat osiemdziesiątych. Scenografia przeniosła mnie w czasie. Samochody, budynki, meble, gramofony, komputery, walkmany, fryzury, ubiory i dopełniająca całości muzyka.
Podobały mi się też nawiązania do serii Black Mirror, Alicji z krainy czarów, Matrixa i ogólnie rozkminy Colina. Jakby od początku dawał mi wskazówki, których za pierwszym razem nie dostrzegałem.
Same zakończenia też fajne, takie Czarno Lustrowe 😉
Jeśli twórcy chcieli coś przekazać tą produkcją to ja całość odebrałem tak jak mówił Colin gdy rozkminiał o grze PacMan.
Ogólnie całkiem fajny film w który pewnie jeszcze kiedyś zagram, ale bez fajerwerków. Takie 7 na 10. Było kilka odcinków Czarnego Lustra, które bardziej mi się podobały i miały ciekawszą historię niż ten.

This entry was posted in . Tagged .

Może Ci się spodobać...

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Pola nazw i adresy e-mail są wymagane

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.